MicroBio - bioaerozole pod kontrolą
Terminem "bioaerozole" określa obecne w powietrzu drobnoustroje. Obliczenie wielkości ich populacji (stężenia) w jednostce objętości ma kluczowe znaczenie dla określenia jakości powietrza w aspekcie skażeń mikrobiologicznych.
Tradycyjna metoda (sedymentacyjna) miała charakter pasywny i pozwalała jedynie określić rodzaj bakterii, grzybów czy pleśni występujących w atmosferze w miejscu pobrania próbki - jednak przy jej pomocy nie można było dokonać analizy ilościowej.
Dzięki zastosowaniu MicroBio
Zastosowanie próbników powietrza takich jak MicroBio pozwala pobierać kalibrowane próbki powietrza o znanej objętości, dzięki czemu łatwo można obliczyć ilość drobnoustrojów występujących w jednostce objętości powietrza (na ogół w 1 m3) w miejscu pobrania próbki. Dzięki temu możliwe jest określenie stopnia czystości lub skażenia powietrza bioaerozolami w danym miejscu.
Analiza mapy skażeń pozwala ustalić ich źródła. Ma to zastosowanie zarówno w otwartym terenie (szczególnie zakłady przetwórstwa spożywczego położone na obszarach intensywnej uprawy i hodowli są narażone na skażenia pochodzące z otoczenia), jak i wewnątrz budynków (na przykład wadliwie działające systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne) - szczególnie w obiektach służby zdrowia, jak i w zakładach produkcyjnych wyrobów medycznych i leczniczych.