Demineralizatory wody
Niektóre urządzenia laboratoryjne i przemysłowe, zwłaszcza autoklawy i zmywarki, wymagają zasilania wodą demineralizowaną (dejonizowaną). Jeżeli nie ma możliwości podłączenia się do instalacji rozprowadzającej wodę uzdatnioną (tzw. pętli wodnej) optymalnym rozwiązaniem, ze względu na stosunkowo duży pobór wody demi przez te urządzenia,
jest zastosowanie demineralizatora przepływowego.
Zastosowanie przepływowych demineralizatorów wody
W autoklawach woda demineralizowana jest niezbędna do wytwarzania nasyconej pary wodnej, stanowiącej medium dla prowadzenia procesów sterylizacji parowej. Stosowanie wody pozbawionej zawartości minerałów i ich soli jest konieczne ze względu na wymóg zapewnienia odpowiedniej czystości pary wodnej oraz służy zachowaniu urządzenia w dobrym stanie technicznym (osady z kamienia kotłowego źle wpływają na przebieg procesów oraz mogą uszkodzić urządzenie).
W małych autoklawach z grzałkami zainstalowanymi w komorze zazwyczaj możliwe jest ręczne wlewanie odpowiedniej ilości wody bezpośrednio do komory. W większych urządzeniach, wyposażonych w odrębną wytwornicę pary, należy zapewnić stałe zasilanie wodą demi ze źródła ciśnieniowego. Urządzenia takie jak destylarki czy systemy odwróconej osmozy na ogół nie nadają się do tego zastosowania, ponieważ są wyposażone w stosunkowo nieduże zbiorniki bezciśnieniowe oraz mają zbyt małą wydajność (działają zbyt wolno - nawet jeżeli ich nominalna wydajność wydaje się wystarczająca). To sprawia, że procesy są przerywane z powodu braku wody - zwłaszcza jeśli kolejne cykle pracy są uruchamiane w małych odstępach czasu. Problem ten daje się zauważyć szczególnie w przypadku zmywarek laboratoryjnych, które na jeden cykl mycia pobierają przeciętnie ok. 18-20 litrów wody demineralizowanej (na dwa końcowe płukania*).
* W zależności od przeznaczenia zdarza się, że zmywarka laboratoryjna musi wykorzystywać do końcowego płukania wodę ultrapure - prawie całkowicie pozbawioną zawartości jonów. W takiej sytuacji zalecamy stosowanie innych rozwiązań.
Przepływowe demineralizatory wody typ DEV 18 L
Skutecznym rozwiązaniem wyżej opisanego problemu jest zastosowanie przepływowych demineralizatorów DEV 18 L. Są to proste i niezawodne kolumny wykonane ze stali kwasoodpornej, wypełnione złożem jonitów (wymienników jonowych), które pozwalają zasilać urządzenie główne wodą o przewodności
od 0,1 do 15 µS/cm podawaną pod ciśnieniem zbliżonym do panującego w sieci wodociągowej budynku. Wydajność kolumny DEV 18 L wynosi przeciętnie
600... 1000 litrów - zależnie od jakości wody surowej.
Wraz z kolumną dostarczany jest reduktor ciśnienia oraz opcjonalnie konduktometr z funkcją alarmu. Kolumna wyposażona jest w szybkozłącza, które pozwalają podłączyć i odłączyć kolumnę od węży bez stosowania jakichkolwiek narzędzi.
System wymiany zużytych kolumn
Prowadzimy system rotacyjnej wymiany zużytych kolumn, dzięki czemu użytkownik ma zapewnioną ciągłość zaopatrzenia w wodę demineralizowaną.
Po zgłoszeniu zapotrzebowania na wymianę wysyłamy kolumnę wypełnioną nowym złożem jonitów, a następnie zlecamy odbiór zużytej kolumny przez naszego kuriera. Autoklaw lub zmywarka podłączona do kolumny DEV 18 L może pracować z wodą odpowiedniej jakości bez przerw spowodowanych jej brakiem.
Więcej informacji w instrukcji, którą można pobrać poniżej.
Zapraszamy do kontaktu
z naszymi doradcami
Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą w wyborze optymalnego rozwiązania.
Dla wszystkich dostarczanych przez nas urządzeń zapewniamy najwyższej jakości serwis
Dla wszystkich urządzeń zakupionych w naszej firmie* zapewniamy najwyższej jakości serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz uczestniczymy w procesie walidacji urządzeń i instalacji / wykonujemy kwalifikacje DQ/IQ/OQ/PQ. Oferujemy także wsparcie przy walidacji procesów temperaturowych. Zakres naszych usług obejmuje:
serwis gwarancyjny
serwis pogwarancyjny
zdalne wsparcie techniczne
walidacja (kwalifikacja) autoklawów i sterylizatorów
walidacja (kwalifikacja) komór laminarnych
walidacja (kwalifikacja) urządzeń termostatycznych