Jednym z głównych problemów, jaki napotykamy przy sterylizacji cieczy, jest czas trwania całego procesu. Zarówno ze względów praktycznych, jak i z powodu ryzyka negatywnego wpływu na jakość sterylizowanego produktu, jaki może mieć narażenie go na zbyt długie działanie wysokiej temperatury, należy dążyć do skrócenia wszystkich faz procesu.
Nowoczesne rozwiązania sprzętowe i nowa technologia prowadzenia procesów sterylizacji pozwalają znakomicie skrócić czas cyklu sterylizacji cieczy. Oznacza to nie tylko zaoszczędzenie wielu godzin pracy, ale przede wszystkim istotną redukcję czasu, przez który sterylizowany produkt znajduje się w wysokiej temperaturze.
Systec oferuje w swoich autoklawach wiele rozwiązań, które zapewniają najwyższe bezpieczeństwo prowadzenia procesów sterylizacji cieczy oraz niezwykle zwiększają wydajność pracy. Część z nich jest standardowo instalowana we wszystkich urządzeniach; inne są dostarczane jako wyposażenie dodatkowe.
Standardowe cechy wszystkich modeli
- Blokada termiczna i ciśnieniowa drzwi/pokrywy – zgodna z aktualnymi normami i przepisami.
- Krzyżowa kontrola ciśnienia i temperatury podczas trwania całego procesu sterylizacji – sterowanie i monitoring.
- Szybkie nagrzewanie – zoptymalizowany proces nagrzewania cieczy (wsadów o dużej pojemności cieplnej).
- Elastyczny czujnik temperatury Pt100, umieszczany we wsadzie (w naczyniu referencyjnym):
– gwarantuje osiągnięcie zadanej temperatury sterylizacji we wsadzie (ciecze) przed rozpoczęciem fazy sterylizacji;
– gwarantuje schłodzenie wsadu (cieczy) po sterylizacji do temperatury, w której można bezpiecznie wykonać rozładunek autoklawu.
Nagrzewanie
Zadany czas sterylizacji (np. 15 minut w 121°C) stanowi zaledwie niewielką część całkowitego czasu trwania procesu sterylizacji. W przypadku sterylizacji cieczy, fazy nagrzewania i chłodzenia trwają znacznie dłużej niż właściwa faza sterylizacji.
Rozwiązania konwencjonalne
W starszych urządzeniach, osiągnięcie temperatury sterylizacji w komorze nie przekłada się w żaden sposób na ogrzanie wsadu (cieczy) do wymaganej temperatury. Często w momencie rozpoczęcia odliczania czasu sterylizacji temperatura we wsadzie sięga zaledwie 100°C, a wyrównanie temperatury w cieczy z temperaturą panującą w komorze trwa bardzo długo.
Czas nagrzewania krótszy nawet o 50%
Dzięki zastosowaniu w autoklawach Systec sterowania opartego na pomiarze zarówno ciśnienia, jak i temperatury w komorze oraz we wsadzie w fazie nagrzewania można w sposób kontrolowany podnieść ciśnienie w komorze. W ten sposób znacznie skraca się czas nagrzewania wsadu (cieczy) do temperatury sterylizacji.
Chłodzenie
Stygnięcie cieczy po sterylizacji trwa również bardzo długo, jeżeli w autoklawie nie zastosowano systemu szybkiego, aktywnego chłodzenia.
Naturalne stygnięcie cieczy, zwłaszcza w temperaturze poniżej 100°C, odbywa się przez radiację – ciepło jest odbierane przez ściany komory zabezpieczone od zewnątrz izolacją termiczną, co sprawia, że jest to proces bardzo powolny.
C
Chłodzenie wodne w nadciśnieniu
Komora autoklawu jest od zewnątrz opasana wężownicą, przez którą w fazie chłodzenia przepływa zimna woda, co znakomicie skraca czas stygnięcia sterylizowanych cieczy. Do utrzymywania nadciśnienia w komorze w fazie chłodzenia wykorzystywane jest czyste sprężone powietrze, co zapobiega wrzeniu i parowaniu cieczy zarówno w naczyniach otwartych jak i szczelnie zamkniętych. Czas chłodzenia jest krótszy nawet o 60%.
Wentylator ośrodkowy
Zapewnia właściwą cyrkulację wewnątrz komory w fazie chłodzenia oraz przyspiesza usuwanie ciepła przez ściany komory. W połączeniu z cyrkulacją zimnej wody w wężownicy wokół komory oraz przy nadciśnieniu panującym w komorze, wentylator umieszczony w komorze autoklawu skutecznie przyspiesza wymianę ciepła. Pozwala to zredukować czas chłodzenia o 70%.
Ultracooler
Jest to dodatkowy wymiennik ciepła, chłodzony wodą, który instalowany jest wokół wentylatora odśrodkowego wewnątrz komory autoklawu. To unikalne rozwiązanie zapewnia dodatkową wymianę ciepła oraz schładza powietrze cyrkulujące w komorze w fazie chłodzenia. Pozwala to skrócić czas chłodzenia nawet o 90%!
Parametr F0
Dalszą redukcję całkowitego czasu trwania cyklu sterylizacji cieczy można uzyskać przez zastosowania trybu sterylizacji w oparciu o wartość F0. Parametr ten określa ilość ciepła, którym ogrzewany jest wsad poddawany sterylizacji. Wartość ta określana jest w minutach jako czas ekwiwalentny dla zadanej temperatury sterylizacji i jest obliczana przez cały proces sterylizacji. Dzięki temu, uwzględniając ilość ciepła dostarczonego w fazie nagrzewania oraz chłodzenia, można skrócić fazę ekspozycji w ustawionym czasie i temperaturze sterylizacji o kilka, czy nawet o kilkanaście minut. Może to mieć kluczowe znaczenie przy sterylizacji substancji niestabilnych, których właściwości zmieniają się wskutek zbyt długiego działania wysokiej temperatury.